بهترین برنامه‌ دستیار شخصی برای گوشی ‌های اندروید 2020 کدام است ؟

مدیریت وب سایت
27 خرداد, 1399
3 دیدگاه
3 دقیقه زمان مطالعه

بهترین برنامه‌ دستیار شخصی برای گوشی ‌های اندروید

این روزها دستیارهای شخصی بسیار کاربردی هستند و مورد استفاده کاربران مخصوصا در گوشی‌های هوشمند قرار می‌گیرند. در واقع این روزها بخشی از مسئولیت‌های ما را دستیارهای شخصی‌مان در گوشی‌های هوشمندمان به عهده دارند. از سوی دیگر تنوع این دستیارها هم بسیار زیاد بوده و هر شرکت تکنولوژی محوری، یک دستیار شخصی اختصاصی را ارائه کرده است. اما در این میان از بهترین برنامه‌ دستیار شخصی در گوشی‌های اندروید می‌توان به دستیار صوتی گوگل، دستیار آمازون، سامسونگ و دستیار صوتی مایکروسافت اشاره کرد. در این مطلب قصد داریم تا برترین و بهترین برنامه‌های دستیار صوتی برای گوشی‌های اندروید را معرفی کنیم.

نکته: دستیار صوتی مایکروسافت یعنی کورتانا / Cortana در سال ۲۰۱۹ برای گوشی‌های اندروید حذف و غیرفعال شد و دیگر در دسترس نخواهد بود.

10 مورد از بهترین برنامه‌ دستیار شخصی اندروید

دستیار صوتی الکسا از شرکت آمازون

دستیار صوتی الکسا / Alexa، در واقع یک دستیار شخصی عالی از سوی شرکت آمازون است. البته در اختیار داشتن این دستیار صوتی کمی دشوار است زیرا به یک دستگاه به نام اکو / Echo از برند آمازون نیاز دارد. الکسا می‌تواند جستجوهای وب را انجام دهد، با دستگاه‌های خانگی هوشمند همگام شود، به سوالاتمان پاسخ دهد و حتی پیتزا سفارش دهد. البته این دستیار صوتی محدودیت‌هایی دارد که بسیار آزاردهنده هستند اما به طور کلی این دستیار صوتی رایگان، یک گزینه‌ی بی‌نظیر برای کاربران خواهد بود.

بهترین برنامه‌ دستیار شخصی

دستیار صوتی Bixby از شرکت سامسونگ

Bixby، برنامه دستیار شخصی سامسونگ است. این دستیار صوتی فقط در دستگاه‌های سامسونگ ارائه شده است. این برنامه قادر است تا جستجوهای وب را انجام دهد، برنامه‌ها را از فروشگاه Google Play بارگیری کند و مسئولیت‌های مختلفی چون جستجو، تماس، ارسال پیام و دیگر موارد این چنینی را به عهده بگیرد. این دستیار صوتی در شرایطی که سامسونگ در زمینه محصولات خانگی امپراطوری می‌کند، بسیار موفق خواهد بود و می‌تواند در خانه‌های هوشمند مجهز به لوازم خانگی سامسونگ، بهترین عملکرد را ارائه دهد. کاربران سامسونگ می‌توانند از این دستیار صوتی و خدمات پیشرفته آن بهره‌مند شوند و بهترین عملکرد را در خانه هوشمند خود شاهد باشند.

 دستیار شخصی DataBot

DataBot کمی بیشتر از یک برنامه دستیار شخصی است زیرا امکانات گسترده‌ای را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. از قابلیت‌های اصلی این برنامه امکان شخصی‌سازی تمامی بخش‌ها است. در واقع عملکرد DataBot اصلا شبیه به دیگر دستیارهای شخصی مانند کورتانا، الکسا یا سیری نبوده است. با این حال این سرویس بسیار ساده و سرگرم‌کننده بوده و حتی برای شوخی و طرح معما می‌تواند ساعاتی از اوقات شما را به شادی بگذارند. این سرویس رایگان بوده اما از پرداخت درون برنامه‌ای بهره برده است.

دستیار صوتی Google Assistant

دستیار صوتی Google تقریباً یک قهرمان بلامنازع در بین برنامه‌های دستیار شخصی در اندروید / Android است. این برنامه دارای ویژگی‌ها و امکانات گسترده‌ای بوده و به شکلی پیشرفته، خدمات خوبی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. این دستیار صوتی حتی در برخی از لوازم خانگی فیلیپس نیز ادغام شده است و می‌تواند خانه‌ای هوشمند را برایمان به ارمغان آورد. در بخش تعامل نیز شاهد کارایی و عملکرد خوبی در این دستیار صوتی هستیم و به طور کلی، تمامی نیازهای اولیه در این زمینه به لطف به دستیار صوتی Google Assistant برطرف خواهد شد.

دستیار شخصی Hound

Hound یکی دیگر از برنامه‌های دستیار شخصی هم رده با کورتانا / Cortana است. این برنامه چند سال قبل ساخته شده است و برنامه Hound در اصول اولیه، عملکرد بسیار خوبی داشته است. در این سرویس امکان رزرو هتل یا محاسبات مختلف ریاضی ارائه شده است. همچنین امکان یکپارچه‌سازی در این سرویس وجود دارد. البته در حال حاضر این سرویس فقط در اختیار کاربران ایالات متحده قرار گرفته و خارج از این محدوده و برای مصرف عموم مردم جهان ارائه نشده است. اما در نهایت SoundHound یکی از بهترین دستیار‌های شخصی حال حاضر برای گوشی‌های اندروید است که به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار دارد و امکانات و خدمات گسترده‌ای را ارائه می‌دهد.

دستیار مجازیLyra

دستیار مجازی Lyra یکی از ساده‌ترین برنامه‌های دستیار شخصی است. این دستیار شخصی می‌تواند کارهای اساسی و مهمی را انجام دهد که می‌توان به جستجوی فیلم در یوتیوب، گفتن جک، یافتن مسیر، مدیریت دفترچه خاطرات، تنظیم زنگ هشدار و دیگر موارد این چنینی اشاره کرد. این دستیار شخصی از امکانات خوبی برای روزمره برخوردار بوده اما رقیب خوبی برای دستیارهای شخصی موفق دنیا نیست زیرا عملکرد آن در حد نیازهای روزمره بوده است. اما به طور کلی این سرویس برای کاربرانی که نیاز به ویژگی‌های اضافی ندارند بسیار کاربردی خواهد بود. سرویس دستیار مجازیLyra  کاملا رایگان بوده و خبری از پرداخت درون برنامه‌ای یا تبلیغات آزاردهنده نخواهد بود.

دستیار شخصی Robin

دستیار شخصی رابین / Robin یکی از اصلی‌ترین رقیب‌های دستیار صوتی سیری / Siri در محصولات اپل بوده است. این سرویس قادر به اجرای دستوراتی چون تماس، ارسال پیام کوتاه، هشدار پارکینگ، هشدارهای راهنمایی و رانندگی و اعلام قیمت بنزین بوده است اما متاسفانه توسعه‌دهنده‌ی این برنامه فعلا نسخه‌ی بتای آن را ارائه کرده است در نتیجه فعلا باید منتظر نسخه نهایی آن باشیم. این برنامه به صورت رایگان ارائه شده و عملکرد متفاوت و جالبی نسبت به دیگر دستیارهای شخصی دارد در نتیجه گزینه مناسبی برای کاربران اندرویدی خواهد بود اما هنوز جای رشد و بهبود دارد.

برنامه To do list apps

این برنامه برای دسته‌بندی، لیست کردن و مدیریت کارهای روزمره بسیار کاربردی است. البته برنامه‌هایی مشابه این سرویس وجود دارند که وظیفه یادآوری کارهای روزانه براساس زمانبندی که اعمال می‌کنید را خواهند داشت. این سرویس برای یکپارچه‌سازی به دیگر دستگاه‌ها، کاربردی نخواهد بود اما امکان دسترسی به تقویم، جستجوی گوگل یا برنامه هواشناسی را در اختیار کاربران قرار خواهد داد. کارایی این برنامه بسیار ساده بوده اما اگر از عملکرد آن راضی نیستید می‌توانید با کمک برنا‌مه‌های دیگری چون Todoist ، TickTick و Gtasks کارایی مشابهی را تجربه کنید.

برنامه تقویم

تقویم یک برنامه بسیار کاربردی برای برنامه‌ریزی است. در واقع تقویم را می‌توان اولین و اصلی‌ترین دستیار شخصی در گوشی‌های هوشمند، مخصوصا در سیستم‌عامل اندروید دانست. زمانی که برنامه تقویم را اجرا می‌کنید، شاهد امکانات و وظایف مختلفی در این برنامه خواهید بود. در تقویم خود می‌توانید رویدادهای مهم را ثبت کنید، برای خود یادآوری‌هایی بگذارید و یا یادداشت‌هایی را ذخیره کنید. البته برنامه‌های تقویم متنوعی برای گوشی‌های هوشمند اندرویدی ارائه شده‌اند و باید اشاره کنیم که تقویم گوگل در میان برنامه‌های مختلف تقویم، یکی از گزینه‌های کلاسیک است؛ در نتیجه برنامه‌های بهتری به عنوان تقویم در گوگل پلی وجود دارند که می‌توانید از آنها بهره‌مند شوید.

برنامه‌های دستیار شخصی مجهز به هوش مصنوعی

در حال حاضر شرکت‌های مختلف در حال دستیابی به دستیار شخصی مجهز به هوش مصنوعی هستند که در این میان می‌توان به ال جی ، هواوی و شیائومی اشاره کرد. این برنامه‌های دستیار شخصی مجهز به هوش مصنوعی باید با گوشی‌های هوشمند سازگار باشند و فعلا جزییاتی از آن‌ها منتشر نشده است اما می‌دانیم که این برنامه‌ها در حال توسعه هستند. در این میان برخی از این سرویس‌ها از ویژگی‌های منحصربه‌فردی برخوردارند. به عنوان مثال، دستیار شخصی Xiaomi می‌تواند عکس‌های شما را در یک زمان خاص و در یک مکان خاص پیدا کند. در واقع هر شرکتی برای جلب نظر کاربران و طرفداران خود سعی دارد تا بهترین عملکرد را در زمینه دستیار شخصی خود ارائه دهد. در نهایت باید منتظر نسل آخر دستیارهای صوتی مجهز به هوش مصنوعی برای گوشی‌های هوشمند باشیم.