معرفی 10 مورد از بهترین ویژگی ‌های MIUI 12 شیائومی

مدیریت وب سایت
1 تیر, 1399
33 دیدگاه
3 دقیقه زمان مطالعه

پس از شایعات مختلف در نهایت شیائومی جدیدترین ویژگی‌های رابط کاربری MIUI را معرفی کرد. این رابط کاربری جدید بسیار جذاب و هیجان‌انگیز به نظر می‌رسد و قطعا نظر بسیاری از کاربران شیائومی را به خود جلب خواهد کرد. رابط کاربری MIUI 12 دارای ویژگی‌ها و امکانات جدید و گسترده‌ای است که برای کاربران بسیار کاربردی خواهد بود. در ادامه به معرفی ویژگی‌های جدید این رابط کاربری Xiaomi خواهیم پرداخت.

ویژگی‌های MIUI 12 در گوشی‌های شیائومی

1) رابط کاربری

MIUI 12

شیائومی طی چند سال گذشته به طور مداوم در حال طراحی مجدد رابط کاربری خود بوده است تا MIUI مورد توجه کاربران بیشتری قرار گیرد. سال گذشته، MIUI 11 از رابط کاربری ساده و خوبی برخوردار بوده و امکانات خوبی را در اختیار کاربران قرار داده بود. امسال هم رابط کاربری MIUI 12 شیائومی طراحی شده و باید اشاره کنیم که طراحی آن کاملا مینیمالیستی بوده است. این رابط کاربری جدید بسیار منسجم بوده و توازن خوبی بین ویژگی‌ها و طراحی مینیمالی آن برقرار شده است. همه چیز در این رابط کاربری با یکدیگر همگام‌سازی کامل را دارند.

2) انیمیشن و جلوه‌های گرافیکی

در این رابط کاربری منوها و صفحات بسیار برجسته هستند و شباهت زیادی با سیستم‌عامل ویندوزفون وجود دارد. در واقع بهش بصری این رابط کاربری بسیار خوب بوده و خبری از انیمیشن‌های گرافیکی بیهوده نیست. در واقع بخش‌های گرافیکی ماجرا مشابه iOS بوده و تجربه خوبی را در اختیار کاربران قرار خواهد داد. در نتیجه زمانی که بخواهید بین برنامه‌های مختلف گشت و گذار کنید شاهد عملکرد خوبی خواهید بود و با گلچینی از جلوه‌های گرافیکی کاربردی و جذاب روبرو خواهیم شد.

3) کنترل مرکزی

به طور کلی شیائومی در رابط کاربری MIUI 12 تلاش کرده تا عملکردی مشابه iOS را در اختیار کاربران قرار دهد. در نتیجه می‌توان گفت که این رابط کاربری کپی خوبی از iOS بوده مشکلات نسخه قبلی در این بروزرسانی وجود ندارد. پنل Quick Settings و بخش اعلان‌ها در این رابط کاربری جدید به دو بخش مختلف تقسیم شده است. در بخش کنترل مرکزی می‌توانید از قسمت بالا سمت راست وارد بخش اعلان‌ها شوید و در بخش بالا سمت چپ به پانل تنظیمات سریع دسترسی داشته باشید. البته احتمالا بسیاری از کاربران از این بخش خوششان نخواهد آمد اما جای نگرانی نیست زیرا امکان غیرفعال کردن کنترل مرکزی وجود خواهد داشت. شایان ذکر است که محتوای تبلیغاتی در اولویت پایین‌تری نسبت به اعلانات مهم‌تر قرار دارند در نتیجه اعلانات مهم در میان تمامی اعلانات تبلیغاتی گم نخواهد شد و دسته‌بندی خوبی را در این بخش شاهد خواهیم بود.

4) غیرفعال کردن تبلیغات با یک کلیک ساده

[blockquote author=””]10 مورد از تنظیماتی که باید در MIUI تغییر دهید[/blockquote]

در این نسخه شیائومی قابلیتی را در اختیار کاربران قرار داده که با یک حرکت ساده می‌توان تبلیغات را غیر فعال کرد. در واقع این قابلیت خبر خوبی برای کاربران این سیستم‌عامل بوده است. در نتیجه نیازی نیست تا برای هر برنامه به صورت مجزا تبلیغات را لغو کنید و می‌توانید از بخش تنظیمات در بالای صفحه وارد Privacy Policy شوید و گزینه این System Ads را پیدا کنید. در نهایت باید این قابلیت را غیرفعال سازید تا تبلیغات درکلیه برنامه‌ها لغو شود. در واقع کارایی جذاب و متفوات این قابلیت این است که می تواند به شکلی ساده تمامی تبلیغات را به صورت همزمان لغو سازد.

5) پنجره شناور

پنجره شناور یکی از مهمترین ویژگی‌های MIUI 12 است و این قابلیت در گوشی‌های شیائومی بسیار کاربردی و جذاب خواهد بود. البته این قابلیت فقط در اختیار کاربرانی که از سیستم‌عامل اندروید ۱۰ بهره می‌برند قرار خواهد گرفت. این قابلیت هیچ محدودیتی برای برنامه‌های مختلف نخواهد داشت و در برنامه‌های مختلفی چون واتساپ، تلگرام، ماشین حساب و سایر برنامه‌های محبوب، کاربردی خواهد بود. در واقع شما می‌توانید پنجره‌های مختلف از برنامه‌های مختلف را باز کنید و کنار هم این پنجره‌ها را در اختیار داشته باشید. این قابلیت مشابه مالتی تسکینگ در سیستم‌عامل ویندوز خواهد بود اما عملکرد محدودی نسبت ویندوز خواهد داشت.

6) حفظ حریم خصوصی

شیائومی در این نسخه از MIUI خود اقدامات کافی برای حفاظت از حریم خصوصی کاربران را ارائه کرده است. در واقع در بخش تنظیمات بخش خاصی برای حفظ حریم خصوصی کاربران ارائه شده که به کنترل مجوزهای برنامه‌های مختلف خواهد پرداخت. این مجوزها شامل استفاده از حافظه ذخیره‌سازی، دوربین، میکروفون و دیگر موارد این چنینی است. در نتیجه کاربران می‌توانند حریم خصوصی خود را در برنامه‌های مختلف مدیریت کنند و بهترین تصمیم را در این زمینه بگیرند. از سوی دیگر جای این قابلیت در MIUI شیائومی خالی بود که اکنون در دسترس کاربران قرار گرفته است. حفظ حریم خصوصی در تمامی سیستم‌عامل‌ها و رابط‌های کاربری به یکی از مهم‌ترین ویژگی‌ها تبدیل شده که شیائومی نیز در MIUI 12 به آن توجه زیادی کرده است.

7) حالت تاریک / Dark Mode 2.0

شیائومی قبلاً Dark Mode رادر MIUI 11 ارائه کرده بود اما اکنون این قابلیت در MIUI 12 پیشرفت زیادی کرده است. در واقع اکنون در MIUI 12، شاهد یک نسخه جدید از حالت تاریک یعنی Dark Mode 2.0 هستیم. در این حالت جدید علاوه بر حالت تاریک معمول سیستم، والپیپرهایی تیره با رنگ متضاد نیز ارائه خواهد شد. از سوی دیگر در این حالت میزان روشنایی صفحه کاهش خواهد یافت و  کنتراست به صورت خودکار تنظیم خواهد شد. به این ترتیب نتیجه‌ای خود از حالت تاریک جدید دریافت خواهید کرد. علاوه بر این‌، اکنون می‌توانید حالت تاریک را بر برنامه‌های فردی خود نیز اعمال کنید.

8) حالت Snap Mode در دوربین

Snap Mode یک ویژگی جدید MIUI 12 است و تحت تنظیمات دوربین گنجانده شده است. با فعال کردن حالت اسنپ، می‌توانید حتی در صورت خاموش بودن صفحه، عکاسی کنید. اصولاً با این ویژگی دیگر نیازی به دانلود دوربین‌های ثالث از فروشگاه Play نیست. برای فعال کردن آن، کافی است تنظیمات دوربین را باز کرده و Snap Mode را روشن کنید. پس از آن برنامه دوربین را باز کرده و صفحه را خاموش کنید. اکنون دکمه پایین صدا را فشار داده و نگه دارید و یک عکس بلافاصله گرفته می‌شود. در نظر داشته باشید که در چنین حالتی صدای دوربین نیز غیرفعال خواهد شد. در واقع این قابلیت برای عکس‌برداری مخفیانه کاربردی خواهد بود.

9) قابلیت Focus Mode

Focus Mode بالاخره پس از سروصدای بسیار در MIUI 12 ارائه شد. در این حالت شما می‌توانید تنظیم کنید که در مدت زمان‌های مختلف از ۳۰ دقیقه تا ۹۰ دقیقه تمامی اعلان‌های برنامه‌های مختلف غیر‌فعال شود و تمرکز شما بر کارتان باشد. در واقع از آنجایی که اعلان‌ها حواسمان را پرت می‌کنند، این حالت ارائه شده تا تمرکز بیشتر را برای کاربران فراهم آورد. این قابلیت برای کاربرانی مدت طولانی از گوشی خود استفاده می‌کنند نیز بسیار کاربردی خواهد بود زیرا می‌توانند با این روش مدت زمانی خود را محدود کنند و دسترسی محدودی به گوشی هوشمند داشته باشند. این قابلیت اکنون در بسیاری از گوشی‌های هوشمند ارائه شده و اکنون نیز در رابط کاربری MIUI 12 در اختیار کاربران قرار گرفته است.

10) جعبه ابزار ویدیو

Video Toolbox یک ویژگی جدید در MIUI 12 است که بسیار شبیه به Task Toolbox است. این قابلیت فقط مرتبط با برنامه ویدیو بوده که در سمت چپ قرار می‌گیرد و به کاربران امکان مدیریت و کنترل بیشتر ویدیوها را خواهد داد. در نتیجه اگر در حال تماشای ویدیو باشید از طریق این جعبه ابزار می‌توانید افکت‌های مختلف را به ویدیوی خود اعمال کنید یا بر روی ویدیوی یادداشت هایی را ثبت کنید. همچنین می توانید تنظیمات صدا و دیگر تنظیمات را در این بخش تغییر دهید. این قابلیت بسیار کاربردی و جذاب خواهد بود و عملکرد خوبی را در بخش ویدیو خواهد داشت.