لیست گوشی های ضد آب شیائومی + استاندارد ضد آب و گرد و غبار

مدیریت وب سایت
10 مهر, 1400
24 دیدگاه
3 دقیقه زمان مطالعه
استاندارد ضد آب و گرد و غبار در گوشی های شیائومی به چه صورت است

استاندارد ضد آب و گرد و غبار در گوشی های شیائومی را در این پست بررسی خواهیم کرد و انواع استاندارد های ضد آب بودن، استاندارد هایی که با یک سری اعداد نمایش داده می شوند و چگونه این اعداد میزان مقاومت گوشی شما را در مقابل آب و گرد و غبار مشخص میکند ؟ آیا این استاندارد ها در هنگام خرید گوشی شیائومی برای شما مهم می باشد؟

استاندارد ضد آب و گرد و غبار در گوشی های شیائومی

کدام گوشی های شیائومی ضد آب هستند؟

شیائومی یکی از محبوب ترین برندهای گوشی‌ هوشمند در ایران و جهان است و هر روزه گوشی‌های جدیدی را به لیست گوشی‌های شیائومی اضافه می‌کند. اما گوشی‌های کاملاً ضد آب شیائومی تعداد کمی هستند، در حالی که برخی از گوشی‌های میان رده این شرکت نیز ضد آب هستند. پیدا کردن گوشی ضد آب در بین مدل‌های زیادی که این برند دارند کمی سخت و دشوار است به همین دلیل تصمیم گرفتیم تا لیستی از بهترین گوشی‌های ضد آب شیائومی را برای شما تهیه کنیم.

در ادامه ابتدا با مفاهیم استاندارد ضد آب آشنا می‌شویم که به انتخاب شما کمک بسیاری می‌کند و بعد از لیست گوشی های ضد آب شیائومی را مشاهده خواهیم کرد.

 

استاندارد ضد آب و گرد و غبار در گوشی های شیائومی

بسیاری از گوشی های شیائومی که در سایت شیائومی ایران به فروش می رسند، امکان ضد آب بودن را دارا هستند. گوشی های شیائومی بعضاً تفاوت هایی را با یک دیگر دارند، که کاربران آن را با استاندارد Ipxx می شناسند. از جمله این استاندارد ها می توان به IP67 و IP68 اشاره کرد، که هر یک از این استانداردها بیانگر یک سری از ویژگی می باشد. با ما همراه باشید تا هر یک از این استاندراد ها را در گوشی های شیائومی بررسی کنیم.

یکی از سوالاتی که ممکن هست برای شما به وجود بیاید، این هست که استاندارد ها دقیقا چگونه در گوشی های شیائومی عرضه می شوند؟

 

کمیسون بین المللی الکتروتکنیک (International Electrotechnical Commission)

کمیسون بین المللی الکتروتکنیک (International Electrotechnical Commission)

نکته جالبی که باید بدانید، این استاندارد ها توسط شرکت شیائومی از سوی کمیسون بین المللی الکتروتکنیک (Internation Electrotechnical Commission) می شوند. بعد از درخواست مجوز از سوی این نهاد پس از گذراند و تایید در مراحل می توانند این استاندارد ها را اخذ کنند. بنابراین این شیائومی و دیگر شرکت های تولید کننده گوشی های هوشمند بدون داشتن مجوز از این سازمان نمی توانند بدون داشتن مجوز و طی کردن روند مربوطه اقدام به تولید  گوشی های ضد آب کنند.

استاندارد IP68 - IP67

استاندارد IP53 – IP67 – IP67

استاندارد IP67 و IP68 علاوه بر مشخص کردن میزان مقاومت گوشی در برابر آب، میتواند میران مقاومت آن را در برابر گرد و غبار هم مشخص کند. اعدادی که در کنار عبارت ip قرار می گیرد، مربوط به شدت گرد و غبار و آبی هست، که گوشی می تواند مقاومت داشته باشد.

عدد ها در استاندارد های ضد آب چگونه می باشد؟

عدد ها در استاندارد های ضد آب چگونه می باشد؟

اگر بخواهیم به طور دقیق تر عدد اول از سمت چپ در مورد مقاومت گوشی در برابر ذرات جامد را نشان می دهد و عدد دوم هم نشاند دهنده و مقاومت تلفن در برابر مایعات را نشان می دهد.

 

عدد ها در استاندارد های ضد آب چگونه می باشد؟

عدد اول از سمت چپ:

عدد 1: این عدد نشان میدهد، گوشی شیائومی ای که در اختیار دارید می تواند، از تفوذ ذرات را تا 50 میلی متر مکعب جلو گیری کنند.

عدد 2: این عدد نشان دهنده این می باشد که دستگاه شما قابلیت جلوگیری از نفوذ ذرات تا 12 میلی متر مکعب را دارا می باشد.

عدد 3: عدد 3 نشان میدهد که گوشی شما می تواند ذراتی به ریزی 2.5 میلی متر را کنترل کرده و در جوار این ذرات آسیبی نبیند.

عدد 4: عدد 4 نشان دهنده مقاومت گوشی شما در برابر ذرات 1 میلی متر مکعبی و یا بزرگتر می باشد.

عدد 5: این عدد نشان دهنده این هست که، گوشی شما توسط شیائومی در برابر نفوذ ذرات گردو غبار محافظت می شود و دستگاه قابلیت این را دارد که در کنار ذرات بسیار ریز غبار هم بدون مشکل فعالیت کند.

عدد 6: این عدد نشان دهنده این هست که گوشی شما به گونه ای طراحی شده که در برابر ریز ترین ذرات غبار نیز مقاوم باشد و کاملاً در برابر جامدات مقاوم کامل می باشد.

 

عدد دوم از سمت چپ:

عدد 1:  ضعیف ترین شکل در برابر مایعات را دارا می باشد و نشان می دهد که دستگاه تنها در برابر پاشش قطرات به شکل عمودی مقاوم خواهد بود.

عدد 2:  این عدد مقاومت دستگاه را برابر پاشش ذرات ریز مایع در زاویه 0 تا 15 می باشد

عدد 3:  عدد 3 نشان می دهد، که دستگاهی که در اختیار دارید، می تواند پاشش ذرات آب تا زاویه 60 درجه را تحمل کند و بدون هیچگونه آسیبی به دستگاه به کار خود ادامه دهد.

عدد 4: این عدد نشان دهنده این هست که گوشی ای که در اختیار شما می باشد، در برابر پاشیدن مایعات در هر زاویه ای مقاومت مطلوبی دارد.

عدد 5: نشان دهنده این هست که دستگاه شما می تواند پاشش آب با فشار های بالاتر ار حد معمول را تا حد زیادی تحمل کند و به کار خود ادامه دهد.

عدد 6: این عدد هم نشان دهنده مقاومت گوشی شما در برابر پاشش های شدیدتر تا حدودی نسبی می باشد و گوشی ای با این گرید تا حد زیادی می تواند در برابر پاشیدن آب به هر شکلی مقاومت نشان دهد، اما همچنان آسیب پذیر می باشد.

عدد 7: این عدد نشان دهنده مقاومت گوشی شیائومی شما در برابر نفوذ آب در عمق 15 تا 100 سانتی متری می باشد و با افزایش عمق بیش از 100 سانتی متر احتمال آسیب دستگاه تا حد زیادی افزایش پیدا میکند.

عدد 8: بالاترین سطح مقاومت در برابر آب با این گرید مضخص می شود، گوشی های شیائومی عرضه شده با این گرید می توانند از نفوذ آب تا عمق 1.5 متری نیز جلوگیری کند و حتی تا حد زیادی از نفوذ آب در شرایط با فشار هم جلوگیری میکند، به گوشی شما آسیبی وارد نشود.

گوشی های شیائومی بر اساس استاندارد های مقاومت در برابر آب و گرد و غبار

لیست گوشی های ضد آی شیائومی

Xiaomi 12S Ultra : IP68

Xiaomi Mi 11 Pro : IP68

Xiaomi Mi 11 Ultra : IP68

Xiaomi 12 :IP53

Xiaomi Mi 11 : IP53

Redmi Note 11T 5G :IP53

Redmi Note 11 Pro Plus :IP53

Redmi Note 11 Pro :IP53

Redmi Note 11 4G :IP53

Redmi 11T Pro :IP53

Xiaomi 11 Lite 5G NE :IP53

Redmi Note 10 Pro Max :IP53

Xiaomi 11T Pro :IP53

Xiaomi 11T :IP53

Poco X4 Pro :IP53

Poco F4 :IP53

Redmi Note 11S :IP53

Redmi Note 11 :IP53

Xiaomi Poco X3 GT : IP53

Xiaomi Mi 11 Lite : IP53

Xiaomi Mi 11i : IP53

Xiaomi Redmi Note 10 : IP53

Xiaomi Redmi Note 10s : IP53

Xiaomi Redmi Note 10 Pro : IP53

Poco F3 : IP53

Poco X3 Pro : IP53

Poco X3 : IP53

گوشی های شیائومی بر اساس استاندارد های مقاومت در برابر آب و گرد و غبار

جمع بندی

با توجه به موارد ذکر شده گوشی های شیائومی که دارای استاندارد استاندارد IP67 و IP68 باشد، از نظر مقاومت در برابر آب و گرد و غبار بسیار مقاوم می باشد. با توجه به پیشرفت تکنولوژی انتظار می رود، که این اعداد در آینده بیشتر شوند و گوشی ها مقاومت بیشتری به دست بیاورند.

گوشی های شیائومی بر اساس استاندارد های مقاومت در برابر آب و گرد و غبار

 

گوشی هوشمند شما از کدام استاندارد برای مقاومت در برابر آب و گرد و غبار استفاده می کند؟

 

سوالات متداول

کدام گوشی‌های شیائومی کاملاً ضد آب هستند؟

تنها سه گوشی، Xiaomi 12S Ultra ، Xiaomi Mi 11 Pro و Xiaomi Mi 11 Ultra به طور کامل در برابر آب مقاوم هستند که دارای مقاومت IP68 می‌باشند. این گوشی‌ها را می‌توان تا عمق 1.5 متری به مدت 30 دقیقه در زیر آب  فرو ببرید.

آیا گوشی های میان‌رده شیائومی هم ضد آب هستند؟

بله، بسیاری از گوشی های میان رده دارای مقاومت IP53 هستند که در لیست گوشی های ضد آب شیائومی قرار گرفته اند.