چگونه عمر باتری گوشی اندروید را 100 درصد افزایش دهیم ؟

مدیریت وب سایت
18 خرداد, 1399
4 دیدگاه
3 دقیقه زمان مطالعه

چگونه با چند روش ساده طول عمر باتری گوشی اندروید افزایش دهیم؟

گوشی‌های اندرویدی شامل طیف وسیعی از گوشی‌های هوشمند می‌شوند و هر یک، قدرت و عملکرد متفاوتی را در اختیارمان قرار می‌دهند. یکی از موضوعات مهم در تمامی گوشی‌های هوشمند مخصوصا گوشی‌های اندرویدی شیائومی ، طول عمر باتری است. عمر باتری با توجه اهمیت بالایی که دارد، نسبت به دیگر بخش‌های فناوری به کندی پیشرفت می‌کند اما اندروید امکانات و قابلیت‌هایی را ارائه کرده که به افزایش طول عمر باتری گوشی اندروید کمک می‌کنند. در ادامه به معرفی برخی از این راهکارهای کاربردی برای افزایش عمر باتری در گوشی‌های اندروید خواهیم پرداخت.

افزایش طول عمر باتری گوشی هوشمند اندروید با چند راهکار ساده

 • امکاناتی را که استفاده نمی‌کنید غیرفعال کنید

وقتی خانه را ترک می‌کنید، برخی از چراغ‌های خانه را خاموش خواهید کرد. همچنین زمانی که در یک اتاق هستید، چراغ اتاق‌های دیگر را روشن نمی‌گذارید تا برق کمتری مصرف شود. برای گوشی‌های هوشمند نیز این حالت وجود دارد. در نتیجه اگر واقعاً می‌خواهید عمر باتری گوشی خود را ذخیره کنید، همین قانون را اعمال کنید. در ادامه جزییات بیشتری را در این زمینه شرح خواهیم داد.

 • غیرفعال کردن اتصالات مختلف

اگر می‌خواهید طول عمر باتری خود را در یک گوشی هوشمند اندرویدی افزایش دهید، اولین و کاربردی‌ترین قدم این است که تمامی اتصالات اعم از وای فای، بلوتوث و مکان نما (GPS) را غیرفعال یا به قولی خاموش کنید. حتی در شرایطی که به گوشی هوشمند خود نیازی ندارید، می‌توانید آن را در حالت پرواز قرار دهید. در نهایت خواهید دید که با این اقدامات، عمر باتری افزایش خواهد یافت. شایان ذکر است که وای‌فای کمتر از اینترنت موبایل باتری مصرف می‌کند و در شرایطی که تمام روز به اینترنت موبایل متصل هستیم طبیعی است که شارژ موبایل‌مان زودتر از حالت عادی تخلیه شود. اگر عمر باتری برایتان بسیار مهم است و به اینترنت نیز احتیاج دارید خوب است که به جای اینترنت موبایل از وای‌فای استفاده کنید تا باتری کمتری مصرف شود.

 • غیرفعال کردن لرزش

قابلیت لرزش در گوشی‌های هوشمند بسیار کاربردی است و مخصوصا در شرایطی که صدای گوشی خود را نمی‌شنوید، قابلیت لرزش شما را متوجه تماس‌ها و اعلان‌ها خواهد کرد. اما فراموش نکنید که قابلیت لرزش، عمر باتری را کاهش خواهد داد و باتری شما را تخلیه خواهد کرد. در نتیجه در شرایطی که می‌خواهید عمر باتری را افزایش دهید، بهترین کار این است که این قابلیت را غیر فعال کنید.

 • پس از خروج از برنامه‌های مختلف آن‌ها را کاملا ببندید

زمانی که از برنامه‌ای استفاده می کنیم و از آن خارج می‌شویم، در واقع آن برنامه در پس‌زمینه گوشی هوشمند همچنان اجرا خواهد شد و شما کاملا آن را نبسته‌اید. در چنین شرایطی باتری شما تخلیه خواهد شد. در بسیاری موارد کاربران برای بستن برنامه‌ها و جلوگیری از اجرای آن‌ها در پس‌زمینه، از سرویس‌ها و برنامه‌های مختلف Task Manager در گوشی‌های اندروید استفاده می‌کنند. این برنامه‌ها که از محبوبیت بالایی نیز برخوردار بوده‌اند، می‌توانند برنامه‌هایی که در پس‌زمینه اجرا می‌شوند را ببندند. اما در واقع این برنامه‌های ثالث این چنینی، غیرضروری هستند زیرا سیستم‌عامل اندروید از یک قابلیت داخلی برای حل این مشکل برخوردار بوده است که می‌توانید به کمک آن قابلیت برنامه‌های مختلف را ببندید و از مصرف بیش از حد باتری جلوگیری کنید. در ادامه برخی از برنامه‌های مدیریتی برای بستن تمامی برنامه‌ها در پس‌زمینه را معرفی خواهیم کرد.

 • Greenify: برنامه Greenify به شما این امکان را می‌دهد تا برنامه‌های خود را به خواب زمستانی ببرید و از اجرا در پس‌زمینه جلوگیری کنید. این برنامه را می توانید از فروشگاه Google Play دانلود و نصب نمایید.
 • Tasker: Tasker برنامه‌ای است که به کاربران خود کنترل کامل دستگاه را می‌دهد. سطح دقت و سفارشی‌سازی در این سرویس برای کاربران بی‌نظیر خواهد بود. Tasker همچنین این امکان را می‌دهد تا برنامه‌های مختلف پس زمینه را مدیریت کنید و به بستن این برنامه‌ها بپردازید. در نتیجه این برنامه برای افزایش عمر باتری نیز بسیار کاربردی خواهد بود.

 

 • اعلان‌های مختلف و اضافه را غیرفعال کنید

در گوشی‌های هوشمند اندرویدی، هر برنامه‌ای برای هر جزییاتی اعلاناتی را نمایش می‌دهد که این اعلانات معمولا باعث تخلیه باتری می‌شوند. در نتیجه می‌توانید به صورت دستی این اعلان‌ها را محدود کنید تا برای هر اتفاق کوچکی که در گوشی هوشمندتان رخ می‌دهد، اعلانی دریافت نکنید.

[blockquote author=””]شارژ اولیه گوشی هوشمند شیائومی چگونه است؟ + ۸ نکته مهم[/blockquote]

 • همگام‌سازی خودکار را لغو کنید

همگام سازی خودکار یکی از فرآیندهایی است که در پس‌زمینه صورت می‌گیرد و باعث مصرف مقدار زیادی از باتری می‌شود. برای خاموش کردن یا به قولی غیر فعال کردن همگام‌سازی در گوشی‌های هوشمند، باید از بخش تنظیمات / Settings وارد حساب‌ها / Accounts شوید. سپس با کلیک بر روی سه نقطه‌ی عمودی در گوشه و بالای سمت راست می‌توانید قابلیت همگام‌سازی خودکار را با کلیک بر روی Auto-sync data غیرفعال کنید. غیرفعال کردن این قابلیت در ذخیره و افزایش عمر باتری تاثیر بسیار زیادی خواهد داشت.

 • از برنامه‌های بدون تبلیغات و آگهی‌ها استفاده کنید

تبلیغات علاوه بر اینکه آزاردهنده هستند بلکه باعث تخلیه باتری در گوشی‌های اندرویدی هم می‌شوند. در این میان تعداد زیادی از برنامه‌ها تبلیغاتی را ارائه می‌دهند که این موضوع باعث کاهش عمر باتری گوشی‌های هوشمند می‌شود. در نتیجه بهترین تصمیم این است که از برنامه‌هایی استفاده کنید که بدون آگهی‌های تبلیغاتی ارائه می‌شوند.

 • صفحه نمایش خود را تنظیم کنید

زمانی که از بخش Settings وارد Battery می‌شوید، خواهید دید که بیشترین چیزی که باعث مصرف باتری شده، روشن بودن صفحه نمایش است. در نتیجه برای کاهش مصرف باتری بهتر است تنظیمات صفحه نمایش را به گونه‌ای اعمال کنید که صفحه پس از چند ثانیه بلااستفاده بودن، به صورت خودکار خاموش شود تا صفحه نمایش در مدت کمتری روشن باقی بماند و عمر باتری افزایش یابد.

 • میزان روشنایی صفحه گوشی خود را تنظیم کنید

روشنایی کامل صفحه باعث مصرف و تخلیه باتری می‌شود. در نتیجه می‌توانید نور صفحه را در حالت خودکار قرار دهید تا در مواقعی که در محیط‌های پر نور قرار دارید، نور صفحه افزایش یابد و در شرایطی که در محیط‌های کم نور هستید، نور صفحه به کمترین میزان خود برسد تا از تخلیه و مصرف بیش از حد باتری گوشی هوشمند جلوگیری شود. همچنین می‌توانید اینکار را به صورت دستی انجام دهید و زمانی که شارژ گوشی به حداقل رسیده و دسترسی به پریز برق ندارید، کاهش نور صفحه برای ذخیره باتری بسیار کاربردی خواهد بود.

 • زمان قفل خودکار را کاهش دهید

همانطور که اشاره کردیم صفحه نمایش قاتل اصلی باتری گوشی هوشمند است. در نتیجه بیشترین تمرکزمان باید بر روی تنظیمات صفحه نمایش باشد. علاوه بر کاهش مدت زمان روشن ماندن صفحه، می‌توانید از تنظیمات / Settings وارد بخش نمایشگر / Display شوید و مدت زمان قفل شدن صفحه یا حالت Sleep گوشی را به کمترین زمان تغییر دهید. برای کاهش تخلیه باتری و به قولی افزایش طول عمر آن بهترین زمان ۱۵ ثانیه خواهد بود.

 • تصاویر زمینه و تم‌ها را بهینه کنید

هرچه بر روی زیبایی‌های نرم افزاری در گوشی هوشمندتان بیشتر تمرکز کنید، باتری و شارژ بیشتری مصرف خواهد شد. در نتیجه سعی کنید محیط نرم افزاری گوشی هوشمند خود را بسیار ساده تنظیم نمایید تا عمر باتری افزایش یابد. در چنین شرایطی تم‌های سنگین اصلا توصیه نمی‌شود و بهتر است از پس‌زمینه‌های گرافیکی و حرکتی استفاده نکنید. هرچه تصاویر و تم زمینه شما ساده‌تر باشد نیاز به پردازش‌های سنگین کاهش می‌یابد، روشنایی پیکسل کمتر خواهد بود و باتری تخلیه نخواهد شد. در واقع بهترین حالت این است که از تصاویر تیره برای پس‌زمینه‌ی خود استفاده کنید.

 • خدمات موقعیت مکانی و داده‌های پس‌زمینه را محدود کنید

با خاموش کردن خدمات موقعیت مکانی (از بخش Settings > Location Services) می‌توانید کمی در مصرف باتری صرفه‌جویی کنید. از سوی دیگر برنامه‌های مختلفی چون گوگل، اینستاگرام، واتساپ، تلگرام و دیگر برنامه‌ها، از موقعیت مکانی استفاده می‌کنند و این باعث می‌شود تا این خدمات مدام در پس زمینه اجرا شوند. بهترین کار این است که خدمات موقعیت مکانی خود را خاموش کنید و در موارد نیاز دسترسی به این قابلیت را فعال نمایید.

 • از حالت‌های صرفه‌جویی در باتری استفاده کنید

اکثر تولیدکنندگان گوشی‌های هوشمند، قابلیتی برای صرفه‌جویی باتری دارند که این قابلیت می‌تواند به صورت خودکار، بسیاری از اقدامات پس زمینه‌ی گوشی‌های هوشمند اندرویدی را غیرفعال کند. در نتیجه در شرایطی که عمر باتری به حداقل خود رسیده باشد و دسترسی به پریز برق ندارید، می‌توانید از این قابلیت صرفه‌جویی در باتری استفاده کنید تا عملیات پس‌زمینه غیرفعال شود و عمر باتری شما افزایش یابد.

عمر باتری گوشی اندروید

سخن پایانی

در این مطلب مواردی ساده و کاربردی برای افزایش عمر باتری و کاهش تخلیه‌ی آن را در اختیارتان قرار داده‌ایم. در نتیجه شاهد بوده‌اید که افزایش طول عمر باتری گوشی‌های هوشمند اندرویدی بسیار ساده وکاربردی است و با چند راهکار کوچک می‌توانید از تخلیه‌ی باتری گوشی خود جلوگیری کنید. همانطور که شاهد بوده‌اید باتری گوشی‌های هوشمند، صرف بخش‌های مختلفی می‌شوند که این بخش‌ها قابل مدیریت خواهند بود. پس بهترین کار این است که این روش‌های بهینه‌سازی عمر باتری را یاد بگیرید و از آن‌ها بهره‌مند شوید. این اقدامات درصد زیادی از باتری را حفظ خواهند کرد و تاثیر چشمگیری بر عملکرد روزانه‌ی باتری دستگاه شما خواهند داشت. اگر مدیریت تمامی موارد ذکر شده برایتان دشوار است، می‌توانید تنها با کاهش نور صفحه و قطع تمامی اتصالات نظیر GPS، بلوتوث و Wi-Fi تاثیر زیادی بر عمر باتری در طول روز بگذارید.

لینک منبع